Stanowisko Społecznej Rady Fiskalnej ws. ustawy budżetowej
Stanowisko Społecznej Rady Fiskalnej nr 1/2022 z dnia 16.09.2022
w sprawie ustawy budżetowej na rok 2023
Społeczna Rada Fiskalna apeluje do Rady Ministrów oraz Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, o fundamentalne zmiany w ustawie budżetowej na rok 2023:
Przejrzystość finansowa
- Art. 6. ustawy budżetowej o poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa powinien znaleźć się pod społeczną i parlamentarną kontrolą. Do ustawy budżetowej należy dołączyć wiążący plan ewentualnego wykorzystania poręczeń i gwarancji w kwocie 200 mld zł wraza z warunkami, których spełnienie umożliwi udzielenie gwarancji i wydatkowanie tych kwot.
Sprawne usługi publiczne:
- Wydatki na ochronę zdrowia powinny wynieść minimum 7 proc PKB, zgodnie z propozycją Porozumienia Rezydentów oraz obietnicą złożoną w Polskim Ładzie.
- Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (oraz pracowników oświaty) powinien być co najmniej równy wzrostowi płacy minimalnej na 2023.
Inwestycje
- Subwencja oświatowa dla samorządów powinna wzrosnąć uwzględniając podwyżki dla nauczycieli w wysokości równej wzrostowi płacy minimalnej na 2023, tak, aby ciężar podwyżek dla nauczycieli nie został przerzucony na samorządy.
- W budżecie powinno znaleźć się finansowanie w wysokości co najmniej 1 proc. PKB na natychmiastowe uruchomienie wielkoskalowych oraz oddolnych inwestycji w sektorze elektroenergetycznym i ciepłowniczym.
- W budżecie powinno znaleźć się dodatkowe 500 mln zł na pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci i młodzieży poprzez wsparcie zajmujących się nią organizacji pozarządowych.
Przyjęto przez aklamację.
Kontakt dla mediów:
Mateusz Dobrowolski
+48 792 024 754