Zielony plan rolno-przemysłowy. Seminaria, webinary, konferencja.

Polska Sieć Ekonomii we współpracy z Fairtrade Polska realizuje  projektu edukacyjny pt. “Zielony plan rolno-przemysłowy”. Podejmiemy w nim jedną z fundamentalnych kwestii dnia dzisiejszego i najbliższej przyszłości. Kwestią tą jest zrównoważona działalność gospodarcza, która z jednej strony daje możliwość ekonomicznego spełnienia i innowacyjności, z drugiej – pozostaje w zgodzie ekosystemem i sprawiedliwością społeczną. Przekonujemy, że można realizować osobiste ambicje czy aspiracje wpływania na życie społeczne, łącząc myślenie ekonomiczne, biznesowe z celami klimatycznymi, środowiskowymi i społecznymi. Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób studiujących.

Na działania w ramach projektu składają się:

  • Seminaria skierowane przede głównie do studentek, studentów i młodych osób. Odbędą się one w miastach, w których skupia się aktywność okręgów regionalnych PLSE. Cykl dyskusji  będzie również okazją do wzmocnienia naszej współpracy z samorządami, przedsiębiorcami, przede wszystkim ES, środowiskiem pozarządowym, aktywistycznym i akademickim. Seminaria odbędą się w okresie listopad 2025 r. – wrzesień 2026 r.
  •  Ogólnopolska konferencja naukowa, której głównym tematem będzie dyskusja dotycząca wpisania celów klimatycznych do nowych modeli rozwoju – od dewzrostu po clean industry. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w listopadzie 2026 r.
  • Cykl webinariów – 6 spotkań online w miesięcznych odstępach. Nasze ekpertki i eksperci podejmą dyskusję z uczestniczkami i uczestnikami na temat ekonomii ekologicznej, ekologii politycznej, a także sposobów konstruowania i dekonstruowania ekonomicznych narracji dotyczących klimatu. Webinaria będą miały miejsce w okresie luty 2025 r. – czerwiec 2026 r.
  • Wikimaraton ekonomiczny, czyli formuła sprawdzona podczas IV. Kongresu Regeneracja. Uczestniczki i uczestnicy przygotują lub rozwiną artykuły (np. Ekonomia energii, Zielona gospodarka, Spółdzielnia rozwojowa) na Wikipedii związane z tematyką klimatyczną i ekonomiczną. Wydarzenie będzie miało miejsce podczas V. edycji Kongresu Regeneracja.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniach projektowych zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Polskiej Sieci Ekonomii i naszej strony: plse.org.pl. Na tych kanałach będziemy publikować wszystkie niezbędne informacje.

„Zielony plan rolno-przemysłowy” Polskiej Sieci Ekonomii powstał w ramach projektu NOPLANETB, który realizuje Fundacja Fairtrade Polska. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Za treść odpowiada Polska Sieć Ekonomii, a wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.


Aktualności

  • Czy lokalność to przyszłość stabilnego systemu żywnościowego? Podsumowanie seminarium w Poznaniu

    W świecie zdominowanym przez globalne rynki i masową produkcję, pytanie o przyszłość naszego wyżywienia nabiera nowego znaczenia. Podczas seminarium na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, zorganizowanego przez Polską Sieć Ekonomii, eksperci podjęli dogłębną analizę krótkich łańcuchów dostaw. 7 maja 2026 roku mury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu stały się miejscem debaty nad kondycją współczesnego systemu żywnościowego. Seminarium…

    Czytaj dalej…


  • Żywność jako dobro strategiczne. Relacja z seminarium PLSE w Lublinie

    Polska Sieć Ekonomii przeprowadziła seminarium o bezpieczeństwie żywnościowym jako warunku sprawiedliwej zielonej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z relacją i obejrzenia nagrania.

    Czytaj dalej…


  • Energetyka obywatelska: konieczność, nie utopia

    PLSE przeprowadziła seminarium o społecznościach energetycznych jako narzędziu transformacji gospodarczej i obywatelskiej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją i obejrzenia nagrania.

    Czytaj dalej…


  • Call for Abstracts: Konferencja naukowa „Nowa polityka przemysłowa”

    Główna organizatorka, Polska Sieć Ekonomii, i partnerzy: Akademia Leona Koźmińskiego i Ośrodek Studiów Wschodnich zapraszają do nadsyłania abstraktów referatów na konferencję naukową „Nowa polityka przemysłowa” (27 listopada 2026 r, Warszawa). W obliczu narastającego polikryzysu – klimatycznego, surowcowego, społecznego i geopolitycznego – dotychczasowe modele rozwoju wyczerpują się. Coraz powszechniejsza diagnoza ich ograniczeń wskazuje na konieczność poszukiwania…

    Czytaj dalej…


  • Konferencja naukowa „Nowa polityka przemysłowa” Warszawa 27.11.2026

    W obliczu narastającego polikryzysu – klimatycznego, surowcowego, społecznego, geopolitycznego – dotychczasowe modele rozwoju wyczerpały się. Powszechność tej diagnozy wskazuje na konieczność poszukiwania nowych dróg ekonomii. Szczególnie powrót polityki przemysłowej do centrum debaty publicznej stanowi cenne źródło refleksji w kontekście planetarnych granic wzrostu i eskalacji wojen handlowych. Konferencja “Nowa polityka przemysłowa” stanowi podsumowanie cyklu seminariów poświęconych…

    Czytaj dalej…


  • Zielony plan rolno-przemysłowy: osiem seminariów w ośmiu miastach Polski

    Pod koniec 2025 r. Polska Sieć Ekonomii we współpracy z fundacją Fairtrade Polska uruchomiła nowy projekt edukacyjny „Zielony plan rolno-przemysłowy”, w ramach którego PLSE przeprowadzi seminaria, webinaria i Wikimaraton, mające na celu przekazanie naukowej i eksperckiej – również praktycznej – wiedzy na temat przejścia do gospodarki zeroemisyjnej w podejściu jak najbardziej włączającym, tak by nikogo…

    Czytaj dalej…


  • Webinary z ekologii politycznej

    Zapraszamy serdecznie na cykl webinarów Polskiej Sieci Ekonomii poświęconych ekologii politycznej. Podczas sześciu spotkań poznacie kluczowe pojęcia z zakresu: Planujemy sześć spotkań w trybie mniej więcej comiesięcznym od lutego do czerwca 2026 r. W międzyczasie osoby uczestniczące dostaną do zapoznania się wybrane materiały. Spotkania będą miały formę wykładową z możliwością zadawania pytań na czacie. Każdy wykład…

    Czytaj dalej…


  • Zielona transformacja to ogrom pracy – tylko czyjej?

    PLSE przeprowadziła seminarium o znaczeniu pracy reprodukcyjnej dla transformacji energetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.

    Czytaj dalej…


  • Nagranie z pierwszego seminarium w ramach programu „Zielony plan rolno-przemysłowy”

    16 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyło się seminarium „Jak sprawić, by zielona transformacja była kobietą?”. Debata z udziałem słuchaczy i słuchaczek zainagurowała pierwsze z cyklu seminariów, które organizowane są w ramach programu edukacyjnego PLSE „Zielony plan rolno-przrmysłowy”.

    Czytaj dalej…


  • PLSE rusza z projektem „Zielony plan rolno-przemysłowy”. Seminaria, webinaria, konferencja.

    Polska Sieć Ekonomii ma zaszczyt i przyjemność poinformować, że we współpracy z Fairtrade Polska rozpoczynamy realizację  projektu edukacyjnego pt. “Zielony plan rolno-przemysłowy”. Podejmiemy w nim jedną z fundamentalnych kwestii dnia dzisiejszego i najbliższej przyszłości. Kwestią tą jest zrównoważona działalność gospodarcza, która z jednej strony daje możliwość ekonomicznego spełnienia i innowacyjności, z drugiej – pozostaje w…

    Czytaj dalej…