Przejmujemy debatę publiczną o ekonomii dzięki #List100!

Czas na inwestycje w regenerację! Taki tytuł miał #List100, opublikowany tydzień po wyborach parlamentarnych, które dały szansę na utworzenie nowej koalicji rządowej. Skierowana do niej inicjatywa, otrzymała szerokie wsparcie środowiska naukowego – od momentu publikacji listu podpisało się pod nim aż 1344 osób, a także jest do dzisiaj komentowana w najważniejszych, ogólnopolskich mediach takich jak RMF FM, Polsat, TVN24 oraz TVP.

List został podpisany przez znamienitych profesorów i badaczy nauk społecznych, w tym m. in. prof. Marcina Piątkowskiego (Bank Światowy) prof. Marka Naczyka (Oxford), prof. Ryszarda Szarfenberga (UW), prof. Bożenę Ryszawską (UWr), prof. Zofię Łapniewską (UJ), prof. Jana Toporowskiego (SOAS London), prof. Andrzeja Szahaja (UMK), prof. Adama Leszczyńskiego (SWPS), dr Michała Możdżenia (UEK). Przyznają oni, że z uwagi na kryzysy społeczne i ekologiczne, Polska potrzebuje nowego modelu rozwojowego, prowadzącego do państwa dobrobytu, jednocześnie stwierdzając, że aktualny stan finansów publicznych jest dobry.

Spośród innych, najważniejszych tez zawartych w #List100, znajdują się także poniższe:

  • Wydatki na usługi publiczne: edukację, naukę, zdrowie, mieszkalnictwo, transport czy ochronę środowiska to niezbędne inwestycje w przyszłość.
  • Należy zadbać o dochody budżetu przez reformę systemu podatkowego w kierunku uczciwej progresji podatkowej, opodatkowania znacznych zysków i majątków oraz likwidacji przywilejów dla najbogatszych.

Agresywna reakcja zwolenników neoliberalnej polityki, apelujących o cięcia budżetowe wskazuje, jak potrzebna była nasza reakcja na pojawiające się w przestrzeni publicznej dezinformacje. Przytaczając, wydawałoby się, podstawowe fakty na temat stanu polskiej gospodarki, ratujemy debatę publiczną przed naciskami na politykę „zaciskania pasa” oraz prywatyzację polskich dóbr narodowych.

List ma charakter otwarty i został udostępniony do podpisu przez każdą osobę w internecie na specjalnej stronie: https://actionnetwork.org/petitions/list-otwarty-czas-na-inwestycje-w-regeneracje/

Podobne wpisy